gobek.gen.tr https://www.gobek.gen.tr Göbek, Göbek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, gobek.gen.tr Thu, 22 Oct 2015 00:00:00 +0000 Fri, 15 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Bebeklerde Göbek Kanaması https://www.gobek.gen.tr/bebeklerde-gobek-kanamasi.html Thu, 29 Nov 2018 02:46:21 +0000 Bebeklerde göbek kanaması, bazı yeni doğan bebeklerde görülebilir. Anne karnında bebeğin anneden beslenmesini sağlayan, bebeğin besin gereksinimlerini karşılayan bebek ve anne arasında göbek kordonu bulunur. Bu kordon bebeğin g Bebeklerde göbek kanaması, bazı yeni doğan bebeklerde görülebilir. Anne karnında bebeğin anneden beslenmesini sağlayan, bebeğin besin gereksinimlerini karşılayan bebek ve anne arasında göbek kordonu bulunur. Bu kordon bebeğin göbeğine bağlıdır. Göbek kordonu anneyle bebek arasındaki iletişim köprüsü gibidir. Bebeğin tüm besin ihtiyaçları bu kordonla sağlanır. Doğum olunca hemen göbek kordonu kesilir. Göbek kordonunda bir arter damar, bir de ven damar vardır. Bunlar atardamar ve toplardamardır. Kesme sırasında kordon bir aletle tutularak, bu damarlar kesilir. Daha sonra bir süre göbek kordonu bu şekilde bekletilir. Damarlarda pıhtılaşma olana kadar, damarlar kapanıncaya kadar beklenir. Göbek düşününce kanama olmaz. Fakat damarların içinde pıhtı yersiz şekilde oluştuysa, bu durumda göbekten sızıntı gelebilir. Bu bebeklerde göbek kanaması olarak tanımlanır. Genellikle doğumun ardından ilk günlerde böyle bir sorun yaşanabilir. Bu nedenle anneler telaşa kapılmasın.

Bebeklerde göbek kanaması neden olur

Göbek kanaması damarda yeteri kadar pıhtılaşma olmadığında görülür. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan vücutta karaciğer tarafından üretilen K vitamini tarafından sağlanır. Genellikle zamanından önce doğan prematüre bebeklerde rastlanan göbek kanaması, bu şekilde pıhtılaşmanın yeteri kadar olmaması sonucunda görülür. Yani K vitamini eksikliği buna sebep olur. Bu yüzden erken zamanda doğan bebeklere genellikle K vitamini iğnesi yapılmaktadır.

Nadiren anne karnındaki bebekte mesane ile göbek bağını bağlayan kesenin doğuma kadar kapanmaması da göbek kanamasına neden olabilir. Nadiren kese kapanmadığında, sonradan şişer ya da kist oluşumuna yol açabilir. Urakus kisti denilen bu durum genellikle yeni doğan bebeklerde etkili olabilir.

Bebeklerde göbek kanaması olursa, bu göbekten sızıntı şeklinde kan gelmesidir. Genellikle bunun kendiliğinden durması gerekir. Göbekte iç kısımdan gelen pıhtı dışarıya akar. Bu durumda göbeğin özenle temizlenmesi tavsiye edilir. Çünkü temizlerken sert hareket ederseniz, kanama yeniden başlayabilir. Kanamayı anneler kolaylıkla anlayabilir. Giysilerine bulaşan kırmızı kan lekesinden bunu anlamak zor değildir.

Bebeklerde göbek kanaması tedavisi

Göbekten bu şekilde sızıntı şeklinde kan gelirse, bunun kendiliğinden kesilmemesi halinde göbek gümüş nitrat ile yakılabilir, gerekirse kanama durmazsa dikiş uygulaması olabilir. Bu müdahalelere rağmen göbek kanaması kesilmezse, bunun doğum nedeniyle oluşan pıhtılaşma sorunu olup olmadığı değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. Bu nedenle aileler her ihtimale karşı bebeklerde göbek kanaması olması halinde, doktora danışmalıdır
]]>
Göbek Eriten Diyet https://www.gobek.gen.tr/gobek-eriten-diyet.html Thu, 29 Nov 2018 16:59:29 +0000 Göbek eriten diyet, göbek bölgesindeki yağları eritmek genellikle çok zordur. Sadece diyet yapılması ya da sadece spor yapılması tek başına faydalı olmaz. Bu nedenle hem spor, hem de göbek eriten diyet bir arada yapılmalıd Göbek eriten diyet, göbek bölgesindeki yağları eritmek genellikle çok zordur. Sadece diyet yapılması ya da sadece spor yapılması tek başına faydalı olmaz. Bu nedenle hem spor, hem de göbek eriten diyet bir arada yapılmalıdır. Göbek yağları görsel açıdan olduğu kadar, sağlık açısından da zararlıdır. Başta kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet gibi hastalıklar olmak üzere, çoğu hastalığa uygun zemin hazırlar. Bu nedenle egzersizlerinizi destekleyecek şekilde diyet te yapmalısınız. Çünkü her ikisiyle bölgesel zayıflama mümkün olmaz. Vücudunuzdaki kiloları vermeniz gerekir. Göbek bölgesinde fazla yağlar yoğunlaşmışsa, kilo verirken göbeğinizdeki yağlardan kilo vermeye başlarsınız. Bu esnada mekik çekme gibi karın kaslarınızı çalıştıracak egzersizleri de yapmalısınız. Bu hareketler karın kaslarınızı çalıştıracaktır. Ancak kasların çevresinde bulunan yağları eritmek için, mutlaka göbek eriten diyet uygulanmalıdır.

Göbek eriten diyet sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Bu diyette özel bir beslenme listesi oluşturmak yerine, yemeniz gereken ve uzak durmanız gereken besinler olacaktır. Bu nedenle göbek eriten diyet şeklinde hazırlanmış listelere rağbet etmemelisiniz. Kendi beslenme programınızı oluşturmalısınız. Bunun için tavsiye edilen zayıflama çayları da, göbek yağlarını tek başına eritmez. Diyet listeleri genellikle metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenizi sağlayabilir. Ancak sadece göbek yağlarını eritmede etkili olmaz.

Karbonhidrat azaltılmalıdır

Göbek eritme diyetinde uzmanlar bazı önerilerde bulunmaktadır. Öncelikle beslenmede karbonhidratın azaltılması gerekir. Çünkü günlük olarak belirli bir miktarda tutulan karbonhidrat alımı sayesinde vücut ihtiyacı olan enerjiyi kendi yağ depolarından kullanmaya başlar. Bu sayede göbek çevresindeki yağlar erimeye başlar. Ancak günlük alınan karbonhidratın iyi takip edilmesi gerekir. Çünkü sadece ekmek, makarna, pirinç gibi besinlerde karbonhidrat bulunmuyor. Meyve ve sebzelerde karbonhidrat içeriyor. Bu yüzden öncelikle karbonhidrat içeren besinlerin öğrenilmesi gerekiyor. Bir domates bile 5 gram karbonhidrat içerdiğinden, diyet sırasında yedikleriniz oldukça önemli hale geliyor. Yediğiniz besinlerden ne kadar karbonhidrat aldığınızı bilmelisiniz. Bunu kontrol edemezseniz, en azından yediğiniz ekmek, makarna, tatlı, şeker gibi karbonhidrat içeren yiyecekleri azaltmayı ihmal etmeyin. Kekik, kereviz, marul, pazı, ıspanak, maydanoz, yeşil biber, brokoli, salatalık, bamya gibi sebzelerde de karbonhidrat olduğunu belirtelim.

Protein arttırılmalıdır

Göbek eriten diyet sırasında karbonhidrat alımının azaltılması, sizleri zora sokmasın. Çünkü protein alımını arttırmanız sayesinde beslenmede zorluk çekmeyeceksiniz. Göbek yağlarını eritmek için alternatifleriniz çok. Özellikle kırmızı et, tavuk, fasulye, peynir, mercimek, yumurta, fıstık gibi protein bakımından zengin besinleri diyet sırasında tüketebilirsiniz.

Şekeri azaltmalısınız

Beslenmenizde günlük yediğiniz sebze ve meyvelerden aldığınız şekerin dışında, başka şeker almanıza gerek yoktur. Özellikle rafine şeker içeren besinler kilo fazlalığının en önemli nedenidir. Rafine şeker besin değeri olmayan sadece kalori kaynağı olarak tüketilen bir besindir. Bu yüzden göbek eritmek isteyenler şekeri yaşamlarından çıkarmalıdır. Çay, kahve gibi içecekler bile diyet sırasında şekersiz içilmelidir.
Göbek Eriten Diyet
Lifli besinler tüketmelisiniz

Besinlerde bulunan lifler göbek yağını eritmek için oldukça yararlıdır. Sindirimin yavaşlamasını sağlayarak, tokluk hissinizi uzun tutacak lifli besinleri tüketmelisiniz. Günlük olarak alınan besin lifinin 10 gram arttırılması bile, göbek yağlarını 5 3,7 oranında azaltacaktır. Hiç diyet yapm]]> Ayva Göbek https://www.gobek.gen.tr/ayva-gobek.html Thu, 29 Nov 2018 18:16:32 +0000 Ayva göbek, göbek bölgesindeki yağlanma herkeste farklı şekillerde olabilir. Bu tabirde göbeğin orta kısmında oluşan yağlamanın ayvaya benzetilmesi nedeniyle kullanılır. Ayva göbek şeklinde göbeğin olması için, fazla Ayva göbek, göbek bölgesindeki yağlanma herkeste farklı şekillerde olabilir. Bu tabirde göbeğin orta kısmında oluşan yağlamanın ayvaya benzetilmesi nedeniyle kullanılır. Ayva göbek şeklinde göbeğin olması için, fazla kilolu olmaya da gerek yoktur. Bazen zayıf kişilerde bile bu şekilde yağlanma olabilir. Bu nedenle göbek bölgesindeki yağları eritmek amacıyla özel egzersizler yapılmalıdır. Bu göbek eriten hareketler sayesinde göbek kısmındaki yağlardan kurtulabilirsiniz.

Genellikle düz bir karın bölgesi herkesin hayali olabilir. Ancak bazen genetik etkenler, bazen hareketsiz bir yaşam, bazen de beslenmede yapılan hatalar bu şekilde ayva göbek şekline sahip olmanıza neden olabilir. Bu estetik olarak ta hoş olmadığı gibi, karın bölgesinde biriken yağlar giderek kalp hastalığı, diyabet, inme, yüksek tansiyon gibi hastalıkların riskini arttırmaktadır. Bu yüzden ister kilolu olun, isterseniz zayıf göbek bölgesinde biriken bu yağ kalıntılarını eritmek için çaba sarf etmelisiniz.

Göbeğinizdeki yağları eritmek için tek başına uygulanan diyetlerin pek yararı olmaz. Zaten diyetle verdiğiniz kiloları kısa sürede geri alabilirsiniz. Ancak diyet sayesinde yeme alışkanlıklarını bir düzene sokarsanız, ayva göbek derdinden sporla birlikte daha kolay kurtulabilirsiniz. Özellikle az ve sık yemek yenmesi, ara öğünlere ağırlık verilmesi gerekir. Ancak ara öğünlerde meyve ve salata türü hafif besinler tüketilmelidir.

Ayva Göbek
Ayva göbek yapan kişiler uyguladıkları düzenli beslenmeyle birlikte göbek bölgesindeki fazlalıkları eritmek için, mekik çekebilir, sırt üstü pozisyonda bacaklarını göbeğe doğru çekerek, ayakta parmak uçlarına eğilerek faydalı hareketler yapabilirler. Kısa sürede düz bir karına sahip olmanız için, bunları uygulamanız yeterli gelecektir. Ancak daha sonra da bunlara düzenli olarak devam etmeniz gerekir.
]]>
Göbek https://www.gobek.gen.tr/gobek.html Fri, 30 Nov 2018 12:41:11 +0000 Göbek, karın bölgemizin orta hattında bulunan ve birçok oluşumu içinde bulunduran vücut bölümümüzdür. Sırasıyla ; cilt, yağ doku, omentum majus ve kas doku ile örtülüdür. Göbek bölgemizde akciğerlerde olduğu gibi k Göbek, karın bölgemizin orta hattında bulunan ve birçok oluşumu içinde bulunduran vücut bölümümüzdür. Sırasıyla ; cilt, yağ doku, omentum majus ve kas doku ile örtülüdür. Göbek bölgemizde akciğerlerde olduğu gibi koruyucu bir kemik oluşum bulunmamaktadır. Bu yüzden travmalara karşı daha korunaksızdır.

Göbek deliği, ana karnındayken anne ile bebek arasında besin alışverişine yardımcıdır. Ana karnında burada göbek kordonu bulunmaktadır. Doğumla beraber bu kordon kesilir ve zamanla göbek deliği ile dışarının bağlantısı son bulur. Dışarı ile bağlantılı kalması patolojik bir durumdur ve enfeksiyonlara yataklık eder.

Göbek deliği karnımızda ki en zayıf noktalardan biridir. Çünkü göbek deliği, göbek kordonunun yara yerinin iyileşmiş halidir ve haliyle diğer yerlere göre daha zayıf bir noktadır. Bu nokta zorlandığı zaman ya da açık kaldığı zaman dışarı fıtıklaşmalar olabilir. Bu fıtklaşmanın içinde bağırsaklar olabilir. Bağırsaklarla beraber damarlar da sıkışabilir ve korkunç bir hal alabilir. Fıtıklaşmayı hissettiğimiz durumda doktorumuza başvurmamız gerekir.

Halk arasında göbek kelimesi çok sık kullanılmaktadır. Özellikle göbek bölgesinde yağ birikimi fazla olan insanlara karşı göbekli tabiri kullanılmaktadır. Göbek yağ biriktirmek için müsait bir bölgedir. Bazı insanların yapıları göbekte yağ birikimine daha yatkındır ve buna erkek tipi yağlanma denir.
Göbekte yağ birikimi hiç de masum bir olay değildir. Çünkü göbekte biriken yağ diğer bölgelerden farklı olarak direkt metabolizmamıza karışır. Bu da damar duvarlarında madde birikimine dolayısıyla kalp hastalıklarına yatkınlığı artırır. Kalp hastalıkları dışında yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve karaciğer yağlanmasına da neden olabilir.

Göbek
Göbek yağlanması birçok önemli hastalığa neden olabileceği için gündemden düşmeyen bir konudur. Aynı zamanda göbek yağlanması toplumda son on yılda büyük ölçüde yayılan fast food alışkanlığı nedeniyle artış göstermektedir. Göbek yağlanması bu yüzden birçok alanda maddi kazanç olarak değerlendirilmektedir. Örneğin; spor salonları, diyetisyenler, ilaç firmaları bu durumdan kazanç sağlamaktadır. Ruhsatlanmış ilaçların yanında ruhsat almadan satışa sunulan ilaçlar da vardır ve gittikçe yayılmaktadır.  Bu durum çok korkunçtur. İnsanlar zayıflamak isterken hayati organlarını hatta canlarını bile kaybedebilirler. Toplum bu açıdan bilgilendirilmelidir.
]]>
Hamilelikte Göbek Ağrısı https://www.gobek.gen.tr/hamilelikte-gobek-agrisi.html Sat, 01 Dec 2018 01:16:59 +0000 Hamilelikte göbek ağrısıHamilelik, her annenin başından geçen ve geçiyor olan güzel bir duygudur. Hamilelik boyunca anne adayında zamanla bir takım sorunlar gözlenebilmektedir. Gebelik süresi geçtikçe bebek, anne rahmind Hamilelikte göbek ağrısı

Hamilelik, her annenin başından geçen ve geçiyor olan güzel bir duygudur. Hamilelik boyunca anne adayında zamanla bir takım sorunlar gözlenebilmektedir. Gebelik süresi geçtikçe bebek, anne rahminde gelişerek büyür ve doğal olarak annenin de karnı şişmeye başlar. Daha sonra bebek anne rahmindeki gelişimini tamamlamaya başladığında anne de doğumun gerçekleşeceğinin bir belirtisi olarak karın şişmesi ile birlikte göbekte ve göbek deliğinde bir takım ağrılar meydana gelmektedir. Bunun nedeni hamileliğin son zamanlarına bağlı iyice şişen annenin karnına, karnın içindeki basıncın artmasından ve göbek deliğinin dışarıya doğru çıkmasından bu göbek ağrıları kaynaklanmaktadır.

Hamileliğin, anne ve baba da getirdiği güzel bir duygu birlikte, başa gelebilecek bu rahatsızlıklar normal şekilde gittiği takdirde herhangi korkulacak bir durum yaşanmayacak ve gelip geçecektir. Anne karının da şişliği ile birlikte karın iç basıncının artmasından dolayı annenin derisinde sıkı bir gerilmeler başlar ve bu gerilmeler sonucunda anne karnında bazı çatlaklara neden olmaktadır. Çekilen bu göbek ağrılarının ve zamanla oluşan bu çatlakların en aza indirilmesi ve önlenmesi için anne adayı bol bol sıvı almaları gerekmektedir. Bol sıvı tüketmenin yanında cildi yumuşatacak ve sıvı alımına destek olmak için nemlendirici kremler kullanılarak vücutta bir rahatlamaya yardımcı olur. Anne rahminin genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkan bu ağrılar göbek deliğinin de giderek hassasiyet kazanmasına da neden olur. Bu göbek ağrıları anne adaylarını en çok dik oturduğu zamanlarda rahatsız etmektedir. Bazı zamanlarda da hassaslaşan karın derisini giyilen kıyafetlerde tahriş edebilmektedir. Bu hassasiyeti de parmak uçlarımızla yapacağımız dairesel hareketlerle uyguladığımız yumuşak masajlar ile önleyebiliriz. Elbiselerinde yapmış olduğu tahrişi de derinin kıyafetle olan temaslı yerlerde bir bandaj yaparak bunu da bu şekilde engelleyebiliriz. Bebek doğduktan sonra ise göbek deliğinin etrafındaki oluşan bu şişlikler ve ağrılar zamanla kendiliğinden kaybolur ve bu sıkıntılar zamanla karnın eski vaziyetini almasıyla ortadan kalkmaktadır. Ancak bu sıkıntılar uzun süre devam ederse ve bununla beraber iştahsızlığa da neden olursa işte o zaman göbek fıtığı şüphelenilerek doktora başvurulması gereklidir.

Göbek fıtığı, hamilelik esnasında göbek deliğinde şişkinlik olması yüzünden çok sık ortaya çıkan ve bir diğer adı da fıtık boğulması denilen ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Hamilelikte anne rahminin genişlemesine  ve iç karın basıncının artmasına göbek fıtığı rahatsızlığı oluşmasını kolaylaştırır. Anne adaylarıyla birlikte, çocuklarda da görülebilen göbek fıtığı hamilelik dışı nedenlerden dolayı da kaynaklanabilmektedir. Bu nedenlere bakıldığında ise, kronik olarak devam eden kabızlık, çok aşırı kilo alımı, şiddetli öksürük, ani bir şekilde kalkma ve eğilme, alkol ve sigara kullanımı ısınmadan yapılan spor bu göbek fıtığının oluşmasına neden olmaktadır.

Hamilelikte Göbek Ağrısı

Bu nedenlerden dolayı kaynaklanan göbek fıtığı, fark edilir edilmez hemen muayene olmalı ve göbek fıtığının nerede ve hangi boyutta olduğu görüntüleme cihazları ile görülmesi gereklidir. Genellikle göbek fıtığı cerrahi müdahale ile ve laparoskopi denilen bir yöntem ile tedavi ettirilmelidir. Bu iki yöntem de tekrarlama gösterebilen göbek fıtığının nüks etme oranı en aza indirmektedir. Özellikle bu yöntemlerle hastalıktan kurtulanlar çok rahat etmektedirler. Bir başka yöntem ise eskilerden beri uygulanan gerilimli dikiş yöntemidir. Ancak bu yöntem bu hastalığın tekrarlama oranını düşürmemektedir. Daha sonra bu hastalık tekrar ortaya çıkabilmektedir.

]]>
Kuzu Göbeği https://www.gobek.gen.tr/kuzu-gobegi.html Sat, 01 Dec 2018 10:01:11 +0000 Kuzu göbeği, marchellaceae familyasından olan bir tür mantardır. Kansere iyi geldiği söylenen mantarın bir tanesinde yaklaşık 1 kg ete yakın protein bulunmaktadır. Fransız mutfağındaki yemeklerde oldukça fazla kullanılan Kuzu göbeği, marchellaceae familyasından olan bir tür mantardır. Kansere iyi geldiği söylenen mantarın bir tanesinde yaklaşık 1 kg ete yakın protein bulunmaktadır. Fransız mutfağındaki yemeklerde oldukça fazla kullanılan kuzu göbeği, bahar aylarında yetişmektedir. Eğer yağışlar az olursa, bu mantarı bulmak zorlaşır.  Ancak zehirli mantar türleriyle karıştırılma riski çok yüksektir. Bu nedenle dikkatlice toplanmalıdır. Ülkemizde yeni tanınmaya başlanmış bu mantarın sağlığa faydaları oldukça fazladır.

Kuzu göbeği yararları nelerdir

Kuzu göbeği mantarının çiğ olarak tüketilmesi alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle pişirilerek tüketime uygundur. Kan yapan özelliği, zihin çalışmasına katkısı, vücudun direncini arttırması, protein değeriyle bu mantar oldukça kıymetlidir. Kanseri önlemesi yüzünden de ayrı bir öneme sahiptir. Ülkemizde daha çok Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgelerinde kıyı kesimlerde yetişen mantar toplandıktan sonra ipe dizilir ve kurutulur. Satışı da bu şekilde yapılır. Bu yararlı etkileri dışında mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelen mantarın içeriğinde B1, B2 ve C vitaminleri, sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi minerallerde bulunmaktadır.
Kuzu Göbeği
Kuzu göbeği nasıl kullanılır

Bu mantar yemeklerde, çorbalarda, soslarda kullanılmaktadır. Kuzu göbeği mantarı daha çok çam ağaçlarının altında ve çevresinde yetişir. Ülkemizde toplanan mantarlar yurtdışına da ihraç edilmektedir. Özellikle orman köylüleri bunu bir geçim kaynağı olarak yaparlar. Şubat ayından itibaren Mayıs ayı sonuna kadar bu mantarları toplamak mümkün olmaktadır. Özellikle yağışlar bol olursa, verimde güzel olur. Fiyatı olarak ta diğer mantar türlerine göre daha pahalıdır. Kuzu göbeği özel alıcıları olan bir mantardır. İlkbaharda toplanan mantarlar kurutularak yaz kış tüketilebilir. Kurutulmuş olanı daha pahalı satılır. Yurtdışında bu mantarla hazırlanan yemeklerde oldukça pahalıya satılır. Yakın zamanda ülkemizde de bu mantarın daha fazla tüketilmesini diliyoruz. Çünkü hem besleyici değeri yüksektir, hem de kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa şifa olan bir mantar türüdür
]]>
Göbek Ağrısı https://www.gobek.gen.tr/gobek-agrisi.html Sun, 02 Dec 2018 08:48:32 +0000 Göbek ağrısı, çeşitli nedenlerden kaynaklanan bir ağrıdır. Ancak buna eşlik eden belirtilerde dikkate alınarak ağrının neden ortaya çıktığı tespit edilebilir. Bazen çeşitli hastalıkların yansıması şeklinde göbe Göbek ağrısı, çeşitli nedenlerden kaynaklanan bir ağrıdır. Ancak buna eşlik eden belirtilerde dikkate alınarak ağrının neden ortaya çıktığı tespit edilebilir. Bazen çeşitli hastalıkların yansıması şeklinde göbeğinizde ağrı oluşabilir. Fakat geçmeyen uzun süreli devam eden ağrılarda göbek düşmesi gibi bir sorununuz olabilir. Bu halk arasında göbek kayması, göbek düşüklüğü, göbek şişliği, köbek düşmesi, kursak kalkması gibi isimlerle de anılır.

Göbek ağrısı sırasında oluşabilecek belirtiler
 • Göbek ve etrafında ağrı olması, ağırlık hissi
 • Eğilme sırasında göbeğin bir tarafa kayması
 • Hazımsızlık çekilmesi ve halsizlik
 • Yemeklerin ardından hazımsızlık
 • Göbeğe baskı uygulandığında başka yerde atması
 • Dikkatsizlik gibi göbek ağrısı dışında bu belirtilerde oluşur.
Göbek ağrısı olan kişilerde genellikle yeterli tıbbi yardım yapılamaz. Bu tür sorunun genellikle psikolojik olarak ortaya çıktığı düşünülür. Çünkü yapılan MR, BT, kan tahlili gibi tetkiklerde her şey normaldir. Hastada herhangi bir bulgu tespit edilemediğinden, tıbbi tedavi de uygulanmaz. Göbek ağrısında göbek düşmesi olup olmadığı elle yapılacak muayene sonrası konulabilir. Ancak bunun uzman kişilerce yapılması şarttır. Hastalara ağrıyı geçirmek için kullanılan ağrı kesiciler geçici rahatlama sağlayabilir. Ancak ağrının bu şekilde kalıcı olarak geçmemesi nedeniyle hastalarda strese girebilir. Bu yüzden kas gevşetici, mide ağrısını giderici, depresyon için ilaçlar kullanmaya bile başlayabilirler. Ancak çözüm bu değildir. Göbek düşmesi konusunda uzman biri tarafından tedavi uygulanırsa, göbek ağrısı iyileştirilebilir.

Göbek Ağrısı
Göbek ağrısının ince bağırsaklardan, fıtık, pankreas gibi organlardan kaynaklanması halinde, mutlaka bu hastalıklara yönelik tedavi uygulanmalıdır. Gebelik döneminde de göbek ve çevresinde ağrılar meydana gelebilir. Bu oldukça normaldir. Bu durumda kadınların yatak istirahati yapması tavsiye edilir. Ani şekilde eğilip kalkmaktan sakınmaları gerekir. Göbek ağrısı yaşam kalitesini bozan bir sorundur. Genellikle bir belirti olarak ortaya çıkar ve kişilerin günlük aktivitelerini engeller. Bu yüzden hastanın gereken tetkikleri yapılmalıdır. Altta yatan bir hastalık teşhis edilirse, buna uygun tedavi uygulanmalıdır. Eğer herhangi bir hastalık belirlenmezse, bunun göbek düşmesi ile bağlantılı olduğu düşünülebilir. Vücudun verdiği her tepkinin bir sebebi vardır. Sebebi olmadan vücudunuzda ağrı hissetmezsiniz. Bu yüzden göbek ağrısı çekenlerin bunun kaynağını tespit ettirmesi gerekir.
]]>
Göbek Eritme https://www.gobek.gen.tr/gobek-eritme.html Sun, 02 Dec 2018 10:09:31 +0000 Göbek eritme, bir insanın kilolu olması sağlıksız olduğunu göstermez. Kilolu olup ta sağlıklı olan çok insan var.  Buna rağmen normal kilosunda olup obeziteye bağlı olan problemleri yaşayabiliyor. Buna göre  de demek ki asl Göbek eritme, bir insanın kilolu olması sağlıksız olduğunu göstermez. Kilolu olup ta sağlıklı olan çok insan var.  Buna rağmen normal kilosunda olup obeziteye bağlı olan problemleri yaşayabiliyor. Buna göre  de demek ki aslında cilt altındaki yağların aslında problem olmadığıdır.  En çok sorun olan karın bölgesindeki yağlar. Bunun içinde karın bölgemizde yağlanma varsa bir an önce bunlardan kurtulmaya çalışmalıyız. Onun için  bel çevremizi  mezurayla ölçmeliyiz. Bel ölçümüz erkeklerde 102 ve hanımlarda 88 santim olmalıdır,eğer bu ölçüleri geçiyorsa tehlikedeyiz demektir hemen önlem almalıyız. Aslında karın bölgesindeki yağları eritmek o kadar kolay değil  çünkü göbek çevresindeki yağlanmayı eritmek için çok  fazla yöntem yok onun içinde başarılı olamıyoruz. Öyleyse göbek yağlarını eritmek için ne yapmalıyı 

Şeker yemeyin ve şekerli içeceklerden uzak durun

Şeker  çok sağlıksız bir yiyecektir. Araştırmalar şekerin insan vücudunda sağlık açısından çok fazla zararlı olduğu biliniyor. Şeker %50 glikoz ve %50 fruktozdan oluşur. Ve fruktoz sadece karaciğer tarafından metabolize edilir. Çok fazla şeker çok fazla fruktoz demek buda karaciğerin aşırı yağ üretmesi demektir. Bazıları göbeklenme deki en büyük etkinin şekerden olduğunu ve  şekerin karaciğer ve karındaki yağlanmayı arttırdığını, bununda insülün direnci  ve metabolik sorunlara neden olduğudur. Sıvı şeker daha tehlikeli  olduğundan vücudumuz şekerli içeceklerden aldığımız kaloriyi katı yiyeceklerden aldığımız kalori gibi algılamıyor. Onun içinde şekerli içeceklere doymuyor daha fazla istiyor. 

Bu nedenle çocukların içtiği şekerli içeceklerin her bir bardağında obezite riski dahada artıyor. Onun için şekerli yiyecekleri olabildiğince hayatımızdan  mümkün olduğunca azaltıp ve şekerli içecekleri tamamen çıkaracağız. Ve buna şekerli içecekler, meyve suları, şeker içeren sporcu içecekler ve şekerli çay ve kahvede  buna dahil. Ancak bu anlattıklarımızın hiç biri son derece sağlıklı olan tam meyveler için değil. Tam meyveler sağlıklı, bol vitamin ve mineral bulunur aynı zamanda şekerin kötü etkilerini yok eden lifleri  içerir. Eğer rafine şekerleri tamamen kesmek istiyorsak satın aldığımız yiyeceklerin etiketlerini okuyalım çünkü sağlıklı diye aldığımız yiyeceklerde çok fazla şeker vardır. Ekmekte bile şeker var. 

Göbek eritmek için daha fazla protein

Kilo vermek için en önemli besin protein.protein açlık krizlerini azaltır, metabolizmayı hızlandırır, tok tutucu özelliğiyle daha az yemenize yardımcı olur. Kilo vermek için en önemli şeylerden biride beslenmemize daha fazla protein eklemek.
protein sadece kilo vermemize değil diyet bittikten sonrada verdiğimiz kiloları geri almamıza engel olur. Karın yağlanmasını önlemek için protein alımı önemlidir. Yapılan bir araştırmaya göre hayvansal proteinin karın bölgesindeki yağlanmaya engel olduğunu söylüyor. Araştırmalara göre aldığımız kalorinin çoğu proteinden gelmesi gerektiğidir. bu nedenden dolayı yumurta,balık,deniz ürünleri,et, süt ve kümes hayvanlarını tüketerek protein alımımızı arttırmalıyız. Bunlar en kaliteli protein  kaynaklarıdır. 

Karbonhidratları azaltalım

Karbonhidratları azaltmak yağ kaybetmekte çok etkilidir. İnsan karbonhidratı azaltınca iştahı azalır ve kilo kaybetmeye başlar.  Düşük karbonhidrat diyetleri bile daha diyetin başında vücutta bulunan su ağırlığının hızla azalmasını sağlar ve buda moral bulmamıza neden olur. Karbonhidrat diyetleri karın bölgesindeki yağları, organlar ve karaciğer üstündeki yağları  hedef alıyor. 
Protein tüketimimizi yükseltmek için sadece rafine karbonhidratlardan uzaklaşmamız lazım.( bunlarda beyaz ekmek, beyaz un, ve şeker)  

Göbek Eritme
Özellikle yapışkan diyet lifi içeren gıdaları tüketelim

]]>
Göbek Eriten Besinler https://www.gobek.gen.tr/gobek-eriten-besinler.html Mon, 03 Dec 2018 07:04:24 +0000 Göbek Eriten Besinler, Diyet ve egzersizle çevresel zayıflama şeklinde bir şey bulunmadığından göbeğinizde bulunan yağları eritmek için genel olarak kilo vermeniz gerekiyor. Eğer fazla kilolarınızın bir çoğu göbe Göbek Eriten Besinler, Diyet ve egzersizle çevresel zayıflama şeklinde bir şey bulunmadığından göbeğinizde bulunan yağları eritmek için genel olarak kilo vermeniz gerekiyor. Eğer fazla kilolarınızın bir çoğu göbek çevresinde ise kilo vermeye başladığınızda bu çevrenin daha çok yağ kaybedersiniz. Fakat göbek çevresindeki yağlardan tamamen kurtulmak için iyi bir diyet programı seçmeli ve diyetinize uzun zaman devam etmelisiniz. Göbek eritmek için mekik çekmek yada bazı aletlerle karın kası hareketleri yapmak ise göbeğinizi eritmek yerine karın kaslarını çalıştırmaya yarar. Çünkü karın kasları ile bu kasların üstünde yer alan yağların birbirleriyle alakaları yoktur. Yani diyet yapmazsanız ne kadar mekik çekerseniz çekin göbeğinizde ki yağlar gitmeyecektir.

Göbek eriten diyet ve göbek yağlarından kurtulmak için göbek çevresindeki yağlanmanın dış görünümünüzü olumsuz bir yönde etkilemesi haricinde sağlığınıza bulunan zararları ise, göbek çevresinden yağlanmanın zararları, göbek yağları yalnızca ciltle organlar arasında bulunan yağlardan oluşmamaktadır. Bu çevredeki yağlanma yükseldikçe yağlar yavaş yavaş organların çevresini de sarmaya başlıyor ve etkisi altına aldığı organların fonksiyonlarında bozulmalara sebep oluyor.

Kilonuz kaç olursa olsun göbek çevrenizde yağlanma bulunuyorsa kalp hastalıkları, tip2 diyabet, kolon kanseri ve uyku apnesi gibi hastalıkların gözükme miktarı 4-5 kat kadar artıyor. Fazla olan kilonun sağlığımız üstüne etkileri hakkında yapılan bazı araştırmaların ilginç neticeleri bulunmaktadır. Örneğin göbek çevresinden yağlanma genel olarak vücudun yağlanmasından fazla daha tehlikeli ve merkezi yağlanma şeklinde isimlendirilen bu durumun ölümle ile neticelenebilecek hastalıklara sebep olma ihtimali genel yağlanmadan %50 daha yüksektir.

Bu sebeple vücut kitle indeksi hesaplaması yapılırken sağlığınız için önce göbek çevresindeki yağlanmanın ne kadar olduğunu göz önüne almanız gerekiyor. Çünkü vücut kitle endeksi değeriniz normal değer aralığında çıksa bile göbek çevresinde yağlanma bulunuyorsa sağlığınız tehdit altında olabilir. Göbek eriten diyet için genel kurallar, İnternet başta olmak üzere değişik mecralarda göbek eriten diyet, göbek yağlarını kısa zamanda eritin ve benzer olan başlıklarla pazarlanan pek fazla değişik diyet listesi bulabilirsiniz. 

Göbek Eriten Besinler

Fakat başta da söz edildiği gibi özel bir diyetle yada egzersizle yalnızca göbek çevresinden kilo vermenin yolu yoktur. Göbek yağlarınızı eritmek istiyorsanız ilk önce genel olarak kilo vermenize yardımcı olacak bir diyet programı bulmalı ve nabzınızı yükseltecek kardiyo egzersizleri yapmalısınız. Göbek erittiği iddia edilen bazı zayıflama destekleri, çay ve diğer ürünler satılıyor fakat hemen belirtelim bu cins ürünler de göbeğinizden kilo vermenizi sağlamaz. Diyet yapıyorsanız belki bir miktar kadar metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yada vücuttan su atmanıza yardımcı olabilirler fakat göbek yağlarını eritmek gibi bir özellikleri bulunmamaktadır.

Göbek eriten diyetlerin ortak özellikleri ise, göbek yağlarının erimesi için beslenme uzmanlarının büyük bir kısmı karbonhidratların azaltılmasını tavsiye ediyor. Yani gün içerisinde aldığınız karbonhidratların toplamını 50-1000 gram aralığında tutabilirseniz bir zaman sonra vücudunuz enerji kaynağı olarak yağ depolarını kullanmaya başlayacaktır. Bu da genel olarak yağ yakmanızı ve göbek yağlarının azalmasına yardımcı olur. Karbonhidrat takibi yapmak pek kolay olan bir iş değildir. Çünkü karbonhidrat deposu olarak bilinen pirinç, makarna, ekmek, paketlenmiş atıştırmalıklar dışında pek çok meyve, sebze de karbonhidrat bulunduruyor. Örnek olarak, 1 adet domateste 5 gram kadar toplam karbonhidrat bulunuyor. Bu sebeple karbonhidrat kısıtlamalı bir diyet uygularken yalnızca şeker, hamur işi ve pirinç gibi besinleri azaltmak yeterli olmamakta, her yediğiniz sebzenin, meyvenin karbonhidrat oranlarını kontrol etmeniz gerekiyor. Göbek Nasıl Eritilir https://www.gobek.gen.tr/gobek-nasil-eritilir.html Tue, 04 Dec 2018 06:09:37 +0000 Göbek nasıl eritilir, göbek problemi genellikle erkekler de oluyormuş gibi görünse de bir o kadar da kadınlar için problemdir. Göbek bölgesinde oluşan yağlanma  sadece görünümü bozmakla kalmaz, insanın yaşamı içinde bu ya Göbek nasıl eritilir, göbek problemi genellikle erkekler de oluyormuş gibi görünse de bir o kadar da kadınlar için problemdir. Göbek bölgesinde oluşan yağlanma  sadece görünümü bozmakla kalmaz, insanın yaşamı içinde bu yağlanma büyük risk oluşturur. Bu yüzden erkek ve kadınlar da büyük bir sorun haline gelmiştir. Göbek problemi sadece kilolu insanların yanı sıra zayıf insanlarda da görüle bilir. Göbek sadece kilo ile beraber gelmez bazı insanların metabolizmasının bozuk olmasına bağlı olarak zayıf olmalarına rağmen karın bölgesinde göbek oluşumunu ve basen oluşmasına sebep olur.


Günümüz insanlarında göbek büyük bir sorun haline gelmiştir, çünkü göbek sağlık açısından olduğu gibi estetik açıdan da büyük bir sorundur. Estetik açıdan göbeği olan insanlar birçok sorun yaşarlar bu insanlar oturup kalkarken koşarken hatta yemek yerken bile göbeklerinden rahatsızlık duyarlar. Kendilerine göre kıyafet bulamamaktan şikayet ederler. Peki göbek neden oluşur ve nasıl eritilir.


Göbek Nasıl Oluşur

İnsülin Dengesizliği: Kanımızdaki şeker oranını düzenleyen bu hormonun kandaki seviyesi çok önemlidir. insülin metabolizması bozulduğu zaman yani kandaki oranı vücudun ihtiyacından farklı bi seviyede olduğunda kan şekerinde ve bununla birlikte diğer kan değerlerinin bozulmasına sebep olur. Bu bozulma sırasında fark edilmeyip yanında tüketilen karbon hidratlı ve yağlı yiyeceklerde bu olayı tetikleyip göbek oluşumuna sebep olur.

Ancak, yüksek karbonhidrat, tekli doymamış yağlarla ile birlikte  alınırsa  insülin metabolizması düzelmeye başlar ve göbek oluşumu yavaşlamaya başlar.

Yüksek şekerli Yiyeceklerin Alınımının Fazla olması: Bunların başında tabi ki çikolata ve kola gelir içinde bu kadar yüksek oranda şeker bulunan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi göbek oluşumuna sebep olur.

Hareketsizlik: İnsanların çoğu teknolojinin ve çağın özellikleri gereği masa başında çalışmaktadır. Buda insanları hareketsiz bırakarak yağ yakımını engeller ve insanlarda yağlanmaya ve göbek oluşumuna neden olur.

Göbek Nasıl Eritilir
Göbek Eritmek İçin Yapılması Gerekenler Ve Hareketler

Daha çok protein tüketin; göbek erimesi konu olunca protein tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Bunun nedeni tokluk hissini %65 oranında arttırarak diğer besinlere  göre daha az kalori alını sağlar ve göbek oluşumu ve yağ yakımına yardımcı olur.

Lifli besin tüketmeye ağırlık gösterin; lif besinlerin mideden bağırsaklara geçişini yavaşlatarak içlerinde bulunan vitamin ve mineral  alınımını arttırır ve besinlerin ilerlemesi yavaşladığı için tokluk hissi uzun sürer ve aralarda yemek yeme ihtiyacı ortadan kalkar böylece fazladan yiyecekten kurtulunmuş olur.

Bol bol salata tüketin; ara öğünlerde ve yemeklerinizin yanın da bol bol salata tüketin ve salatanın verdiği doygunluk hissi ile diğer besinlerin vereceği yağ ve karbonhidratlardan uzak durmuş olursunuz.

Egzersiz yapın; göbek eritmek için beslenmenize dikkat etmenin yanında egzersiz de bi onun kadar önemlidir.
 • Yere yatıp, dizlerinizi  90 derecelik bir açıyla karnınıza doğru bükün, ellerinizi ensenizde birleştirin, dirseklerinizi  yana tamamiyle açınız, Karnı iyice içeri çekin ve kaburganızı kapatın.
 • Yere uzanın ellerinizi başınızın altına koyarak destekleyin, bacaklarınızı düz bir şekilde uzatın, ardından bacaklarınızı kırmadan düz bir şekilde kaldırın. Bu hareketi en az 15-20 defa tekrarlayın.
 • Tüm karın kaslarını çalıştıran bu egzersiz için,sırt üstü yere uzanıp bir ayağınızı karnınıza dik bir şekilde kaldırın ardından kafanızı kaldırarak karnınızı sıkıştırın bu hareketi diğer bacağınızla da uygulayın en az 15 defa tekrarlayın.
 • Bu harek]]> Bebeklerde Göbek Fıtığı https://www.gobek.gen.tr/bebeklerde-gobek-fitigi.html Tue, 04 Dec 2018 15:07:30 +0000 Bebeklerde göbek fıtığı, bağırsağında mevcut olan yağ tabakasından ya da şişmesi sonucunda bebeğin kas dokusunun zayıf olan bir noktasından fırlaması ile ortaya çıkmaktadır. Bebeğin kasığında yada göbek deliğin Bebeklerde göbek fıtığı, bağırsağında mevcut olan yağ tabakasından ya da şişmesi sonucunda bebeğin kas dokusunun zayıf olan bir noktasından fırlaması ile ortaya çıkmaktadır. Bebeğin kasığında yada göbek deliğinin altında ödemin meydana gelmesidir. Çoğunlukla bebeğin kasık bölgesinde yada göbek deliğinin hemen alt kısmında meydana gelen şişlikler sonucunda ortaya çıkmaktadır.Bu durum genellikle bebeğin göbek deliğinin görünmemesine sebep olur.Yeni doğan bir çok bebekte göbek fıtığı durumları yaşanmaktadır.

Bebeklerde göbek fıtığı, genel olarak annenin göbek bağı ile bebeğin göbek bağının bağlandığı alandaki kas dokularının, göbek bağındaki mevcut olan damarlarda yer edinmesi için küçük bir boşluk bulunmaktadır.Genellikle bu boşluklar bebekler doğmadan yavaş bir şekilde kapanmaktadır.Fakat pek çok bebekte ortaya çıkan bu boşlukların kapanmaları gecikebilir.Bu nedenle bebeğin göbeğindeki yağ dokusu yada bağırsağı bu meydana gelen boşluklardan fırlayarak göbek fıtığına sebep olurlar.

Bebeklerde göbek fıtığının belirtileri, genellikle bebek doğduktan 1 ile 2 hafta arasında görülebilmektedir. Özellikle göbek fıtığı durumu bebeklerin doğum sonrası ile sınırlı olarak sayılmasına rağmen,yeni doğan küçük bebeklerde de göbek fıtığı durumları yaşanmaktadır. Bebeklerde göbek fıtığı var ise;
 • Bebeğin karın bölgesinde,genellikle göbek deliğinin çevresinde ortaya çıkan bakıldığında yumuşak şişkinlik olması,
 • Ancak göbek deliğinin etrafındaki şişlik uygulanan temas ile yer değiştirebilmektedir.
 • Göbekteki bu şişlik bebeğin ağlaması,öksürmesi yada ıkınması ile karın kaslarının kullanıldığı bu olaylar sonrasında çok daha belirginleşmektedir.                                                                                                                                      
Bebeklerde göbek fıtığının, boyutları da farklı büyüklükte değişkenlik göstermektedir. Çoğunlukla bebeklerde ortaya çıkan göbek fıtığının çapı ise 2.5 cm' den daha da küçüktür.Genel olarak bebeklerin çoğu bu fıtıklar sebebi ile herhangi bir acı hissetmemektedir.Ancak bebekte kusma şikayetleri,acı ve karın bölgesinde şişlik var ise mutlaka sağlık kurumuna başvurulmalıdır.Çünkü meydana gelen bu durumlar bebeğin bağırsağının bir parçasının yukarı göbek bölgesindeki kas boşluğu arasında  kısıldığını göstermektedir.     

Bebeklerde Göbek Fıtığı
Bebeklerde göbek fıtığının tedavisi, özellikle bebeğin doğumu ile 1 yaş arasında ortaya çıkan göbek fıtığı kendiliğinden kapanmaktadır. Fakat bebeğiniz 3 yaşını geçmiş olmasına rağmen eğer göbek fıtığı kendiliğinden kapanmamış ise,mutlaka fıtık ameliyatı gerekmektedir.Ancak bebeğin bağırsağı göbek fıtığında sıkışmış ise, mutlaka en kısa sürede fıtık ameliyat ile alınmalıdır.Genel olarak fıtığın bağırsağa sıkışma durumu nadir olarak görülse de, bebek için oldukça ciddi sağlık sorununa sebep olmaktadır.Bebeklerde göbek fıtığı ameliyatları çok basit ve risk taşımayan bir ameliyattır.
]]>
Alt Göbek Eritme https://www.gobek.gen.tr/alt-gobek-eritme.html Wed, 05 Dec 2018 10:05:48 +0000 Alt Göbek Eritme, Vücudumuzda göbek bölgesinde bilindiği üzere dikkat edilmediğinde yağ birikimi, çok fazla oluşur. Hem sağlık açısından, hem de görünüm açısından da iyi olmayan bu yağ birikimleri, bilhas
Alt Göbek Eritme, Vücudumuzda göbek bölgesinde bilindiği üzere dikkat edilmediğinde yağ birikimi, çok fazla oluşur. Hem sağlık açısından, hem de görünüm açısından da iyi olmayan bu yağ birikimleri, bilhassa göbeğin alt taraflarında zamanla neredeyse kalıcı yağ oluşumu olmaktadır. Kalıcı yağ diyoruz, çünkü alt göbek bölgesinde yağları eritme kolay bir durum değildir. Ancak sıkı bir çalışma ile güzel karın kasları elde edilmekle birlikte bunun yanında iyi bir beslenme programı ve evde yapabileceğimiz göbek eritme hareketleri ile bu biriken yağlardan kurtulmak mümkündür. Aynı şekilde, eğer fazla kilolarınız varsa alt göbek eritme hareketlerini yapmalısınız. Bu şekilde, alt karın kası hareketleri ile sadece diyet yaparak kurtulamayacağınız yağ birikimin daha çok gerçekleştiği alt karın bölgenizi kasları çalıştırıp, biriken yağlardan kurtulunur.

Çok etkili alt göbek eritme hareketleri, bir diğer adıyla alt karın kasları çalıştırma hareketleri olarak ta geçmektedir. Bu hareketler ile direk karın kasları çalışacak ve kasların uyarıldıktan sonra, fazla olan yağlar vücuttan atılacaktır. Unutulmaması gerekir ki sadece bu hareketler tek başına etkili olmaz. Sağlıklı ve dengeli beslenme bize yardımcı olacaktır. Hayatımızda un, şeker, tuz ve yağ bu dört besini olabildiğince azaltmak ve gece yatmadan önce bir şeyler yemek ve içmekten vazgeçmek çok etkili olacaktır. Çünkü bunlar direk göbek bölgesinde yağ oluşumunu hızlandırır.

Yerde bisiklet çevirme, hareketi ellerinizi kafamızın arkasında birleştirip sırtüstü olacak şekilde yere uzanın. Dizlerimizi karnımıza doğru çekin ve da sonra bir bacağımızı yavaş yavaş kendinize doğru çekerek, sanki bisiklet biniyor gibi iki bacağınızla birlikte bu hareketi tekrarlamaya devam edin, burada dikkat edilmesi gereken ise boyundan güç alarak değil, direk karın kaslarıyla bu hareketi yapmanız gerekir. Bu hareket direk alt göbek eritmede etkili olacaktır.

Ayağa dokunma, alt göbek yağları eritme hareketlerinden birisidir. Yumuşak bir yere sırt üstü uzanın ve ayak topuklarını yukarı bakacak şekilde ve bacaklarınız ise vücudunuzla 90 derecelik bir açı oluşturacak gibi yukarı kaldırın. Kesinlikle dizlerinizi kırmadan, çapraz olacak şekilde sol elinizle, sağ ayağınıza, sağ elinizle ise sol ayağınıza dokunmaya çalışın bu hareketi yavaş yavaş tekrarlayın ve bu şekilde 15 tekrar ve 5 set şeklinde her gün yapınız.

Makas hareketi, bel bölgesini ve alt karın kaslarını çalıştırmak için en uygun hareketlerden birisi olan makas hareketi 5-7 tekrarlarla başlayıp, karın kasları güçlendikçe 20 tekrara kadar artırarak bu çok etkili yöntemden maksimum şekilde faydalanabilirsiniz. Bu hareketi yapmak için ellerinizi kalçanızın altına koyup, sırt üstü bir şekilde yere yatın ve sırtımız yerden kalkmayacak ve omuzlarımız da kıpırdamayacak halde sol bacağınızı kaldırıp dizler kırılmadan vücudumuzun sağ tarafına doğru uzatın. Aynı şekilde diğer bacağınızı da ters yönde uzatın ve bu şekilde her gün tekrar edin.

Alt Göbek Eritme
Bacaklarla dairesel hareketlerle ise ellerimizi makas hareketinde olduğu gibi kalçamızın altına koyup, sırt üstü yere uzanıyoruz ve bacaklarımızı da yukarı doğru kaldırıyoruz. Yukarı şekilde olan bacaklarımızı 20 santimetre kadar yavaş şekilde indirin ve saat yönünde 5 defa dairesel hareketler yapın. Yorulduğunuzda ayaklarınızı indirin 5-10 saniye dinlendirip, tekrar aynı hareketi saat yönü tersine gerçekleştirin.

Bacakları kaldırma, ise düz olan bir yere sırt üstü uzandıktan sonra, bacaklarımız vücudumuza 90 derece olacak şekilde yukarı kaldırın ve yavaşça 20 santimetre kadar indirin, yaklaşık 20-30 saniye kadar bekledikten sonra tekrar yukarı kaldırıp eski haline getirin. Bu hareketi karın kaslarınız güçlendikçe, daha çok tekrarlayıp ve daha fazla sürede]]> Gebelikte Göbek Ağrısı https://www.gobek.gen.tr/gebelikte-gobek-agrisi.html Thu, 06 Dec 2018 06:47:58 +0000 Gebelikte Göbek Ağrısı, Gebelikte göbek ağrısı, genel olarak hamilelik döneminde özellikle göbek deliği çevresi ve göbek deliğinde ağrılar ve sancılar meydana gelebilmektedir. Normal olarak karşılanmakta olan bu duruma ise Gebelikte Göbek Ağrısı, Gebelikte göbek ağrısı, genel olarak hamilelik döneminde özellikle göbek deliği çevresi ve göbek deliğinde ağrılar ve sancılar meydana gelebilmektedir. Normal olarak karşılanmakta olan bu duruma ise hamilelik dönemlerinin evreleri olarak ifade edilmektedir. Evet ilk olarak gebelikte mide bulantıları ve halsizlik gibi etkenler ile başlayan ve 20. haftalarına ulaştığında ise göbek ağrıması meydana gelmektedir. Görüldüğü üzere annelik gerçekten de fedakarlık ve zorluklar ile mücadele etmenin en büyük kanıtı olarak gösterilebilir. Annelerin cefakarlığı daha çocuklarının dünyaya gelmeden başlamasıdır. Anne adayı olan gebelerde göbek ağrısı 20. haftadan sonra doğuma kadar periyodik şekilde ağrıları sürmektedir. Genel olarak bir çok kadının göbek yapıları farklı olabilmekte iken gebelikte göbek deliği kısımı düz bir şekilde içeriğindeki çıkıntı ise düzlüğün dışına kadar çıkabilmektedir. Hatta çıkıntı olarak kalabilmektedir. Göbek deliği ağrılara neden olabildiği gibi aynı zamanda bazı kadınların doğum sonrasında ise göbek deliğinde gerçekleşen bu çıkıntılar kalabilmektedir. Böyle bir durumda gebelik dönemi yorucu geçmiş olarak gösterilebilir. Bizde sizler için bu çıkıntıların kalmaması için dikkat etmeniz gerekenleri ve bu ağrıların çok ileri düzeyde gerçekleştiği durumda yapmanız gerekenleri ayrı başlık altında açıklayacak olursak;

Gebelikte Göbek Ağrısı Dikkat Edilmesi Gerekenler; Gebelikte göbek ağrısı dikkat etmeniz gereken husus ise oluşan bu ağrıların çok fazla olması yani çok şiddetli bir şekilde ağrılar meydana geldiği takdirde bu durum bebeğinizin, rahminde sağlığının iyi olmadığı anlamına gelebilmektedir. Çünkü gebelikte göbek ağrısı genel olarak rahminin büyümesi sonucu, rahmin dış çevresinde bulunan damarların genişlemesi ve göbek deliği çevresinde bu büyüme ile birlikte yapmış olduğu basınçtan kaynaklı olarak göbek ağrıları meydana gelmektedir. Bebeğiniz bildiğiniz üzere sağlıklı olarak anne rahminde geliştiği takdirde ağrılar yapması normaldir. Fakat oluşan ağrıların düzeyleri çok fazla ise, oldukça rahatsızlık veriyor ise mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekebilir. Çünkü sağlıksız bebek rahim içerisinde çok yıprandığından dış çevresine de bu rahatsızlığı hissettirebilir. Ayrıca gebelikte göbek ağrısında bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise daha önce belirttiğimiz gibi 20. haftadan sonra rahimin büyümesine bağlı olarak göbek deliği şekli olarak değişkenlik göstererek dışa doğru çıkıntı gerçekleşir.
Gebelikte Göbek Ağrısı
Tabi ki bu durum çok normal olarak karşılanmakla birlikte doğum sonrasında bu çıkıntıların geçmemesi ile birlikte göbekte ağrılarda geçmemiş ise mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekebilir. Çünkü şekil olarak geçmeme ihtimali olmasına karşın ağrıların geçmesi mutlaka gerekmektedir. Bundan dolayı, bu ağrıların genel olarak bir çoğu fıtıktan kaynaklı olarak gerçekleşebilmektedir. Belirtmek gerekirse gebelikte göbek ağrıları oluşması ile aynı zamanda göbek kısımında çatlamalar meydana gelmektedir. Bu çatlamalara bağlı olarak sancılar da aynı şekilde gerçekleşir. Bu ağrı ve sancıların hafifletilmesi amacıyla nemlendirici kremler ile bu bölgeyi mutlaka nemli tutmaya çalışarak ağrı ve sancıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz.
]]>
Göbek Düşmesi https://www.gobek.gen.tr/gobek-dusmesi.html Thu, 06 Dec 2018 16:44:10 +0000 Göbek düşmesi, Halk arasında göbek kayması olarak da bilinir. Korku, ani hareket ve ağır kaldırmak, göbek düşmesini tetikleyebilir.Yemekten sonra oluşan bulantılar, yorgunluk ve halsizlik, sırt ağrıları ve g Göbek düşmesi, Halk arasında göbek kayması olarak da bilinir. Korku, ani hareket ve ağır kaldırmak, göbek düşmesini tetikleyebilir.
Yemekten sonra oluşan bulantılar, yorgunluk ve halsizlik, sırt ağrıları ve göbeğin başka yerde atması göbek düşmesinin belirtileri arasındadır. Ayrıca uykusuzluk, göbek çevresin de ağrı, şişkinlik, gaz sıkışması da görülür. Çok yaygın olmasına rağmen sebebi bilinmemektedir. Göbek düşmesin de cinsiyet ayrımı yoktur, fakat kadınlarda erkeklere oranla daha fazla rastlanır. 15-65 yaş grubunda görülür. Göbek düşmesinin doğuştan gelen bir durum olduğu düşünülmektedir. Ancak bazı durumlar (ani hareket, ağır kaldırmak) bu olayı tetikler. 

Göbek düşmesi basit bir hastalık değildir. Bu hastalığa maruz kalanlar yiyip içtiklerinden, zevk almazlar. Belli zaman sonra solunum ve sindirim sistemini de etkilemeye başlar. Bütün bu olumsuzluklar üst üste gelince hasta, psikolojik olarak da etkilenmeye başlar. Sosyal hayatında da ciddi sıkıntılarla karşılaşabilir. İnsanların kendi kendine geliştirdikleri tedavi yöntemleri vardır. Göbeğe ip bağlama, bardak çekme, hacamat bunlardan bazılarıdır. Bunlar asla hastalığı tedavi etmezler, ancak geçici rahatlama sağlayabilirler. Sonucunda da bağırsaklara ve iç organlara zarar verebilirler.
Göbek Düşmesi
Hatta bağırsak düğümlenmesine neden olarak ölüme bile sebep olabilir. Göbek fıtığı tıbbi alan da cerrahi müdahaleyle tedavi edilebilir.  Daha önceden göbek düşmesi olup da hamile kalan kadın hastalar, bazı risklerle karşılaşabilirler. Ateş, kabızlık ve kansızlık bunlar dan bazılarıdır. Ayrıca, gebeliğin son haftaların da barsak çürümesi de gelişebilir. Gebelik boyunca erken doğum riski de bulunmaktadır. Bu yüzden, gebeliğe karar vermeden önce göbek fıtığı olan anne adayları, tedaviden sonra bir gebelik düşünmelidir.
]]>
Sezeryan Sonrası Göbek https://www.gobek.gen.tr/sezeryan-sonrasi-gobek.html Thu, 06 Dec 2018 17:49:29 +0000 Sezeryan Sonrası Göbek, Doğumdan sonra kilo verilmesine rağmen sezeryan sonrası göbeğin olması, karında toplanan ödemin fazla olmasıdır. Özellikle sezeryan sonrası kalan göbeği eritmek için sadece kilo vermek değil, öd Sezeryan Sonrası Göbek, Doğumdan sonra kilo verilmesine rağmen sezeryan sonrası göbeğin olması, karında toplanan ödemin fazla olmasıdır. Özellikle sezeryan sonrası kalan göbeği eritmek için sadece kilo vermek değil, ödemi atmak için diyet de yapılması gerekmektedir. Hamilelik süresince en çok karın bölgesinde olmak üzere vücudumuzda su toplanır, bu da vücutta ödeme sebep olur.

Vücuttaki suyu atmak en az yağı atmak kadar zordur. Yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandıran diyetler yaparak fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Fakat bu kilo verme işlemi karında oluşan bu fazlalığı yani göbeği gidermekte yetersiz kalır. Yeteri kadar kilo verilse bile doğumdan sonra annede bu göbek kalabilir. Bu sezeryan sonrası oluşan göbekten kurtulmak için;Sezeryan Sonrası Göbek
 • Tuz tüketimi azaltılmalıdır. Çünkü tuz suyu vücutta tutar ve bu da ödeme sebep olur. 
 • Şeker kullanımı azaltılmalıdır. 
 • Peynir, sütü tüketmeyi azaltın.
 • Yulaf yemek vücutta oluşan ödemin atılmasını kolaylaştırır. Kişiye tokluk hissi verir. 
 • Bol bol su içilmelidir. 
 • Yeşil çay tüketildiği zaman ödemin atılmasını sağlar. 
 • Akşam yemeklerinde abartıdan kaçınmak gerekir. 
]]>
Rüyada Göbek Görmek https://www.gobek.gen.tr/ruyada-gobek-gormek.html Fri, 07 Dec 2018 10:50:30 +0000 Rüyada göbek görmek, geçim yollarına ve geçim sağlamak için yaptığımız işlere işaret eder. Rüyayı gören kimsenin kazanç elde ettiği yöntemlere ve yanında birlikte çalıştığı kişiler de ifade edilir. Rüya sahibi ekm Rüyada göbek görmek, geçim yollarına ve geçim sağlamak için yaptığımız işlere işaret eder. Rüyayı gören kimsenin kazanç elde ettiği yöntemlere ve yanında birlikte çalıştığı kişiler de ifade edilir. Rüya sahibi ekmeğini kendi işini yaparak mı, yoksa bir iş yerinde ücretli elman olarak çalışarak mı yada esnaflık yaparak kazanç elde ederek mi kazanıyor bunlara delalet eder. Göbek görme rüyası aynı zamanda rüya sahibinin gerçek hayatta iş yaptırdığı veya yanında çalıştırdığı bir kimseden çok memnun olacağına ve bu kişiyi etrafındaki herkese öneri yapacağına, tanıtacağına delalet eder. Normal şartlarda olması gereken boyutlarda görülen göbek, sağlık, huzur ve mutluluk anlamlarına gelirken, çok değişik ve olması gerekenden daha büyük bir göbek görmek de bunun tam tersi hastalık, sıkıntılı yaşam anlamlarına gelmektedir.

Rüyada göbek görmek bir başka anlamda ise, insanin iş ve çalışma hayatında hem maddi ham manevi olarak huzur ve mutlu içinde olacağına, eşiyle mutluluk ve huzur anlamlarına gelmektedir. Bu rüya yorumcularına göre, rüyada görülen göbek ev hayatında yaşanacak her şeye denk gelmektedir. Bu rüya eşi ile olan ilişkilerinde ve ev geçindirme olan anlamlara yorumlanır. Rüyada görülen göbeğin çok iri, olması gerekenden daha evde hanımı ile olan ilişkilerinin çok sevince ve mutluluğa, huzura işaret etmektedir. Tam tersi ise göbeğin olması gerekenden daha kısa olması ise,hanımı ile yaşanan sorunlara veya yaşanacak sorunlara delalet etmektedir. Rüyada görülen göbekte herhangi bir yerinde çıban, yara, kan görmek, hanımının namusundan ve iffetinden şüphe duyulduğuna, doğru yolundan ayrılacağına işaret etmektedir. Görülen göbek çok temiz ve olması gerektiği şekilde görmek ise, gören kişi bekar ise yakın zamanda namuslu, iyi huylu ve güler yüzlü bir insanla tanışıp, onunla evleneceğine ve hayırlı bir evlat olacağına işaret eder. Bu rüyayı gören kimse evli ise, eşinin çok iyi bir insan olacağına, güler yüzü ile evde hep huzurlu olarak yaşayacağına işaret etmektedir. Rüyada görülen göbek yarılmış bit şekilde ise, eşinin başka bir kişiye gönlü kaydığına, ancak göbek dikilmiş veya tekrar birleşmiş olduğunu görmek ise, eşinin yaptığı bu hatanın çok büyük günah olduğunu fark edip, pişman olup tekrar doğru yola gireceğine, evine sadık olacağını ifade etmektedir. Rüyada göbeğin ağrılı bir şekilde görmek hanımı ile kavga edeceğini, göbeğinden bir şey koparmak, hanımını boşamak istediğine veya boşanacaklarına, göbeğin yer değiştirdiğini görmek ise, hanımından boşanıp başka bir insanla tanışıp ve onunla evleneceğine yada hanımı ile başka bir yere taşınacaklarına, memleket değiştireceklerine delalet eder.

Rüyada Göbek Görmek

 Bir başka rüya yorumcularına göre, rüyada görülen göbek rüyayı gören kişinin babasına, annesine veya kendisinin elde ettiği para yada mal kazancına veya sözleşme yaparak bir kişinin yanında çalışmaya işaret etmektedir. Rüyada görülen göbeğinde ağrı olması annesinin, babasının, yada eşinin hayatını kaybetmesine veya onlardan çok uzak düşecek bir iş peşinden koşmaya, onlardan uzak bir şekilde gurbette yaşamaya delalet eder.

Rüyada göbek deliği görmek, rüya sahibinin veya ailesinden bir başka kişinin çok başarılı olacağına, ancak bundan dolayı kibirli olmaması gerektiği, aksi halde bu işlerden çok zarar göreceğini ifade eder.

Rüyada göbek bağı görmek, rüya sahibinin yakınında olan çok sevdiği bir kişiye, kardeşine veya arkadaşına işaret eder. Bu kişi ile çok büyük işler yapılabileceği, ona duyulan güvenin sağlam olduğunu ifade eder.

Rüyada kendi göbeğini görmek, gerçek hayatta, şansının yaver gideceğine, girdiği her işte çok başarılı olacağına işaret etmektedir.]]>
Göbek Deliği https://www.gobek.gen.tr/gobek-deligi.html Sat, 08 Dec 2018 06:23:22 +0000 Göbek Deliği, Sperm, anne karnında düştüğü ilk günden itibaren  büyümeye başlar. Ufak haldeyken bile anneye göbek kordonu ile bağlıdır. Doğum esnasında anneye kordon ile bağlı bebeğin bu kordonu kesilir ve bebek ann Göbek Deliği, Sperm, anne karnında düştüğü ilk günden itibaren  büyümeye başlar. Ufak haldeyken bile anneye göbek kordonu ile bağlıdır. Doğum esnasında anneye kordon ile bağlı bebeğin bu kordonu kesilir ve bebek anneden ayrılır. Doğum esnasında bebeğin göbek kordonu kesilir ve bu kesiğin oluşturduğu yara izine göbek deliği denir. 

Anne karnındaki bebek annenin kanındaki maddelerle beslenir. Bu kan, rahimdeki plasenta adı verilen organ sayesinde bebeğe ulaşır. Bebek plasentaya göbek kordonu ile bağlıdır. Göbek kordonu anne ile bebek arasında bir bağ oluşturur. Doğarken de anne karnından bu plasenta ve kordonla birlikte çıkar. Doktor bebeğin serbest kalması için bu kordonu keser.
Göbek Deliği
Bebeğin göbeğinde kalan bu parça yaklaşık bir hafta sonra kendiliğinden düşer. Ancak izi kalır. İşte bu iz de göbek deliği olarak adlandırılmıştır. Göbek deliğinin temel görevi, bebek anne karnındayken beslenmesini sağlamaktır. Göbek deliğinin faydası bebek doğduktan sonra yoktur. 
]]>
Göbek Bağı https://www.gobek.gen.tr/gobek-bagi.html Sun, 09 Dec 2018 00:38:48 +0000 Göbek Bağı, İki atar damar ve toptan damardan oluşan karın ortasındaki bulunan çukura denir. Göbek anne karnında oluşan ilk organlardandır. Bebek anne karnında göbek bağı sayesin de gerekli oksijeni ve besi maddelerini alarak Göbek Bağı, İki atar damar ve toptan damardan oluşan karın ortasındaki bulunan çukura denir. Göbek anne karnında oluşan ilk organlardandır. Bebek anne karnında göbek bağı sayesin de gerekli oksijeni ve besi maddelerini alarak büyür. Bebeklerin anne karnında en güven duydukları en önemli organıdır. Eğer göbek bağı zarar ya da hasar görmüş ise bebek beslenemez ve gelişimi durur. Böyle olursa bebek yaşama veda eder.
Bebek doğduktan sonra da göbek bağı hayati önem taşır. Bebek doğar doğmaz göbek bağı kesilir ve sıkı bir şekilde bağlanır. Eğer sıkı bir şekilde bağlanmaz ise göbek hava alır, kanama ve iltihaplanma olur. Bu durum bebeğin ölümüne bile yol açar. Göbek bağı kesilirken bebek acı hissetmez. Çünkü bu bölgede sinir bulunmaz.

Enfeksiyon kapma tehlikesine karşı göbek bağı günde en az bir kere pansuman edilerek temizlenir. Bunu sadece doktorunuzun tavsiye ettiği göbek bağı için verilen sıvılar tercih edilmelidir. Göbek bağı temizlenirken göbeğe takılan mandal sağa, sola yavaş yavaş hareket ettirerek altına ve üstüne pansuman yapılır. Özellikle atl kısmı daha iyi temizlenmelidir. Bakımdan sonra dikkat edilmesi temiz ve kuru tutulmasıdır. Kuru tutulmaz ise göbek bağı düşmesi gecikebilir.

Göbek bağı düşmeden bebek banyo yaptırılmaz. Banyo yaptırırsa göbek bağı yumuşar düşmesi gecikir. Ancak temiz bir bez ya da sünger ile bebeğin göbeğine yaş değdirmeden silebilirsiniz. Bezin ya da iç çamaşırının fazla gelmemesine dikkat edilmeli hava alması önemlidir.eğer göbek bağında kanama ya da akıntı var ise bu hergün oluyorsa hemen doktora gitmelisiniz. Göbek bağına kesinlikle pudra, losyon ve krem sürülmemelidir.
Göbek Bağı
Günler içerisinde yapışkan ve sulu özelliği kaybeder. Rengi sarıdan kahverengiye doğru değişir yaklaşık 1-3 hafta içerisinde düşer. Eğer bebeğiniz ilk ağız sütünü çok iyi bir şekilde emmiş ise 5-9 gün içerisinde de düşebilir. Göbek bağı düşerken az biraz kanama olabilir bu sizi korkutmasın. Göbek bağı düştükten sonra  bebeğinizi her gün banyo yaptırabilirsiniz. Gelişimi açısından önemlidir.
Bazen göbek bağı düştükten sonra sarı bir akıntı olur. Bu akıntının nedeni göbek bağının bir parçasının içinde kalmasıdır. Kesinlikle hemen doktora gidilmeli kalan parça yakılarak düşürülmelidir. Bu bebeğinize hiç bir zarar vermez canını yakmaz.
]]>
Göbek Eritme Hareketleri https://www.gobek.gen.tr/gobek-eritme-hareketleri.html Sun, 09 Dec 2018 00:58:59 +0000 Göbek eritme hareketleri, Göbekte oluşan fazlalıklar bir çok kişinin en büyük sorunlarından birisidir. Hatta bu sorun çok can sıkıcı bir hal alır ve almaya da devam etmektedir. Göbek bölgesinde çok fazla biriken ve insanın Göbek eritme hareketleri, Göbekte oluşan fazlalıklar bir çok kişinin en büyük sorunlarından birisidir. Hatta bu sorun çok can sıkıcı bir hal alır ve almaya da devam etmektedir. Göbek bölgesinde çok fazla biriken ve insanın çok çirkin görünümüne neden olan bu fazla ve zararlı yağlardan kurtulmak için yapılması gereken çok etkili göbek eritme hareketleri bu sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Bilindiği üzere göbek eritme çok zor erime gösteren bölgelerden birisidir. Bundan dolayı da göbekli insanların en büyük sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte burada göbek eritme hareketleri çok önemli bir hale gelmekte ve düzenli olarak yapıldığında etkili sonuçlar verecektir. Tabi sadece bu yapılan hareketler yeterli gelmemekte bunlara yardımcı olarak ta beslenme şeklimize dikkat etmek gerekmektedir. Düzenli sağlıklı ve dengeli beslenme ve bilhassa hayatımızdan üç beyaz dediğimiz un.tuz ve şekeri, ayrıca yağı uzak tuttuğumuz sürece iri göbeklerden kurtulmuş olacağız.

Göbek eritme hareketlerinin, ilki şu şekildedir. Yumuşak bir yere sırt üstü uzanarak, ve topuklar havaya bakacak şekilde ayaklarınızı kaldırın. Bacaklar dik bir şekilde olması gerekir. Kalça kısmını 15 cm kaldırın ve yavaş şekilde indirip, kaldırın. Bu şekilde bu hareketi 20-25 defa tekrarladığınız sürece karın kasları uyarılacak ve göbekte yağ yakmaya başlayacaktır. 

Ters crunch, göbek eritme hareketlerinden birisidir. Ters crunch, karın eritme hareketleri arasında kadınlar ve erkekler tarafından en yaygın olarak kullanılan bir göbek eritme hareketidir. Mekik yapmaya benzeyen bu hareket yağ yakmada oldukça etkilidir. Yumuşak bir yere sırt üstü uzanıp, mekik hareketinde olduğu gibi dizlerimizi eklem yerlerinden bükün ve bu şekilde yerde sandalyeye oturur gibi bir pozisyonda, dizlerinizi alnınıza doğru çekip, uzatın. Bu hareketi de 20-25 defa tekrarlayıp, zamanla dizlerinizin daha da alnına yakınlaşacağına ve böylece göbeğinizin eridiğini göreceksiniz.

Destekli crunch, göbek eritme hareketlerinden etkili olan bir başka harekette destekli crunch, uygulamak için yere sırt üstü uzanıp bacaklarınızı ise bir sandalye, koltuk gibi bir eşyanın üzerine doğru dik şekilde uzatıyoruz. Daha sonra ellerinizi göğüs kısmında duracak şekilde yada kafanızın arkasında olacak şekilde birleştirin. Bacaklarınızı hiç kırmadan ve durumunuzu bozmadan, omzunuzu yerden 20 santimetreye kadar kaldırıp indirin. Eğer karın kaslarınızda bir ağrı hissediyorsanız bu hareketi doğru bir şekilde yaparak etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Çapraz mekik, göbek eritme hareketlerinin içinde yer alan farklı bir harekettir. Çapraz mekik hareketi için öncelikle düz ve sert bir zemine uzanıp, sağ bacağınızı karnınıza doğru çekip, çapraz olacak şekilde de sol kolunuzu sağ bacağınıza değdirmeye çalışarak bu hareketi gerçekleştirin. Çapraz mekik hareketini yaparken dikkat edeceğimiz en önemli bir husus ise sağ bacağımızı sol kol dirseğine uzatır iken, sol bacağımızın ise kırmadan dimdik olması gerekir. Ayrıca sağ bacağımızda 90 derecelik bir açıda olması gerekir. Sağ bacağı, sol kol dirseğine, sol bacağı da sağ kol dirseğine dokundurmak gerekmektedir. Bu hareketi yaparken bol bol nefes alıp vermek iyi olacaktır. Bu hareketi uzun bir şekilde yapmaya çalışın. Bu hareketle sadece göbek yağlarını da değil yan karın yağları da erimiş olacaktır.

Göbek Eritme Hareketleri

Plank hareketi, göbek eritme hareketlerinde bir diğer hareket olup, yapılış şekli ile şınava benzer bir pozisyon alınır. Kollarımızın ön kol kısmı, ellerimizin avuçları yere yapışacak şekilde  olup, kol dirseklerine kadar  yere temas ettiriyoruz. Ayaklarımızı da parmak uçlarında, şınav pozisyonu alır gibi karnımızın sıkıca gerilecek şekilde kendimizi yere indirip, kaldırıyoruz. Her kalkışta yaklaşık 20 saniye pozisyonu bozmadan beklemeniz gerekir. Bu hareketi beşer kez set halinde yapmanız çok etki sağlayacaktır. Zamanla karın kasl]]> Doğum Sonrası Göbek https://www.gobek.gen.tr/dogum-sonrasi-gobek.html Sun, 09 Dec 2018 19:34:37 +0000 Doğum sonrası göbek, Doğum yapmak aslında kolay bir şey değildir. Anne olmak güzeldir ama olumsuz yanlarıda vardır. Doğumdan sonra kadınların çoğunda göbek kalıyor. Buda kadınları olumsuz etkiliyor. Fiziksel olarak

Doğum sonrası göbek, Doğum yapmak aslında kolay bir şey değildir. Anne olmak güzeldir ama olumsuz yanlarıda vardır. Doğumdan sonra kadınların çoğunda göbek kalıyor. Buda kadınları olumsuz etkiliyor. Fiziksel olarak güvensizlik, kendini beğenmeme gibi durumlar oluyor. Bazı kadınlar doğum sonrası olan göbekten kurtuluyorlar. Egzersiz yaparak ve diyet yaparak doğum sonrası olan göbekten kurtulma şansınız oluyor. Ama bunu düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Hamileyken alınan aşırı kilolar doğumdan sonra anında verilmiyor. Ama dikkatli beslenerek, spor yaparak bu kilolardan yavaş yavaş kurtulabilirsiniz. Doğumdan sonra bebek emzirmekte zayıflamaya yardımcıdır. Çünkü bebeğinizi emzirirken daha fazla enerji tüketirsiniz. Ama bebek emzirme döneminde bol bol yemek yemeniz şarttır. Doğum sonrası kalan göbeği diyetten çok spor yaparak daha kolay eritirsiniz. Kendinize göre uygun bir spor şekli bulmanız ve bunu düzenli bir şekilde yapmanız gerekiyor. 

Hamile iken kadınların çogunun düşünceleri doğumdan sonra bu kiloları nasıl verecekleridir. Ama lohusalık zamanlarında kiloları dert etmemek gerekiyor. Çünkü hemen kilo verilmez. Bebek emzirmenin hem size hem de bebeğinize çok faydalı olur. Emzirme sayesinde kilonuz düşecektir. Emzirme döneminde 6 ay içinde bebeğinizi bol bol emzirin ve kilo vermek için bu dönemde diyet uygulamayın. Ama yağlı yemekleri fazla tüketmeyin ve unlu, şekerli, hamur işlerinden kaçının. Çoğunlukla ızgara ya da haşlama olarak yemeye çalışın. Doğum sonrası kalan göbek bir çok kadının büyük sorunlarından biridir. Çünkü göbek bölgesinde oluşan yağlar kadınların hoşuna gitmez. Bu yağlardan kurtulmanın çarelerini düşünmeye başlarlar. Bu yağlardan kurtulmak için bitkisel çözümlerde vardır. 4 tane taze lahana yaprağı, 1 demet taze maydanoz, 1 tane limonun suyu, yarı litre su. Yarım litre suyu kaynatın içine lahana yapraklarını, maydanozu atın ve 3 dakika kadar kaynatın ve soğuduktan sonra üzerine limon suyu ilave ederek için. Günde 2-3 fincan için. Bu göbek eritme kürüdür. Sadece 3 hafta kullanmak gerekiyor.

Doğumdan sonra çoğunlukla göbek bölgesinde çatlaklarda oluyor. Hamileyke fazla kilo almak  ve hızlı kilo almak derinin gerilmesine ve deride çizgiler oluşur. Esmer tenli bayanlarda doğum çatlakları çok fazla olmaz. Beyaz tenli kadınlarda çatlaklar daha fazla oluyor ve daha belirgin oluyor. Kadınların birde bu sorunları oluyor. Bu çatlakların olmaması için yani daha az olması için hamileyken karın ve basen bölgelerine badem yağı sürebilirler. Ya da doktora sorup yan etkisi olmayan kremler sürebilirler. Normal nemlendirici kremlerde olabilir hiç bir zararı olmaz.
Doğum Sonrası Göbek
Doğum sonrası göbek eritmek için yapılması gerekenler:
Doğumdan sonra kalan kilolarınız sizi korkutmasın. Her gün düzenli şekilde spor yapmaya çalışın. Doğumdan sonra karın bölgesinde yağlardan kurtulmak bazen çok zor ve sıkıcı olabilir. Ama işte bu anda size göbek eritmek için yapmanız gereken egzersiz ve spor türlerinden bazıları şunlardır.

Pilates: Doğum sonrası yapacağınız bu spor karın bölgesindeki yağları yakıyor ve sırt bölgesi güçlenir. Böylece vücut germe ve güçlendirme hareketleridir.   Pilateze başladıktan birkaç hafta sonra etkilerini göreceksiniz.

Yüzme: Doğum sonrası yapılacak çok güzel bir spor çeşitidir. Vücuttaki tüm kasları çalıştırır. Güçlü ve çok etkili son derece önemli işe yarar hareketler bulunan spor dalıdır. Yüzenlerde göbek sorunu çok fazla görülmez. Çünkü yağ ve kalori yaktırır. 

Mekik çekme: Bunu herkez yapamaz zor bir spordur. Ama çok etkilidir. Mekik çekmek özellikle karın kaslarını çalıştırıyor.  Karın kaslarınızı acıyana kadar çalıştırmak size iyi bir karın kası sağlayacaktır. Bu şekilde yaparsanız karın bölgesindeki kaslarınızı güçlendirir ve karın bölgesindeki yağları eritiyor. Bunu günde iki ke]]> Göbek Fıtığı https://www.gobek.gen.tr/gobek-fitigi.html Mon, 10 Dec 2018 02:49:25 +0000 Göbek Fıtığı, göbek çukurunun içinden veya  yakınından çıkarak bir fındık büyüklüğünden portakal büyüklüğüne kadar değişik boyutlarda oluşabilen yapılardır. Göbek fıtıkları kadınlarda daha sık görülmekted Göbek Fıtığı, göbek çukurunun içinden veya  yakınından çıkarak bir fındık büyüklüğünden portakal büyüklüğüne kadar değişik boyutlarda oluşabilen yapılardır. Göbek fıtıkları kadınlarda daha sık görülmektedir ve en sık hamilelik sırasında hasta tarafından fark edilir. Normal durumda içeri doğru olması gereken göbek çukuru, dışarıya doğru bombeleşmiştir. Hamilelik bitiminde bazı kişilerde göbek fıtığı kaybolabilir fakat gebeliğin sonlanmasına rağmen fıtık devam ediyorsa, tedavisi gerekmektedir. Göbekte fıtığın çıktığı açıklık bölgesi doğumsal olarak bulunan  zayıf bir noktadır. Göbek fıtığının çıktığı yer, bebek anne karnında iken anne ile arasındaki kan akımını sağlayan kordonun bebek karın duvarına girdiği yerdir. Doğumdan sonraki bir kaç gün içinde kordon düşer. Bu durum göbek bağının düşmesi olarak adlandırılmaktadır. Bu bölge zaman içerisinde tamamen kapanır buranın tam kapanmaması durumunda çocuklarda göbek fıtıkları, kapandıktan sonra erişkinlik döneminde yeniden bu bölgenin açılması ile erişkinin göbek fıtığı olarak ortaya çıkar. O nedenle göbek fıtıkları da yine doğumsal olarak aslında kişi de vardır.

Göbek Fıtığı, kasık fıtıkları gibi karın duvarı fıtıklarında olduğu gibi sadece ameliyat ile kapanmaktadır. Tüm karın duvarı fıtıklarını yama ile kapatmak gerekmektedir. Ancak göbek fıtıklarında açıklık küçük olduğundan dolayı bazen yama kullanmadan da kapatma olabilmektedir. Küçük göbek fıtıklarının yamasız, direk dikiş ile onarımı sonrası nüks etme riski yüksektir. .Göbek fıtıkları daha çok karın içi basıncın çok arttığı dönemlerde belirginleşmekte, gebelik veya aşırı kilo alma bu fıtıkların oluşumuna en önemli etkenlerdendir.
Göbek Fıtığı
Gebelik sırasında ortaya çıkan göbek fıtıkları bazen sezeryan ameliyatı sırasında fıtığın dikiş ile onarılması denenmektedir. Bu tür dikiş ile yapılan ameliyatlar her zaman yeni ve daha büyük fıtık oluşma riski taşıdığı için  gebelere, sezeryan sırasında bu tür dikiş ile onarım teknikleri önerilmemektedir. Göbek fıtıkları büyüdüğü zaman artan oranda fıtık boğulması riski taşırlar. Diğer fıtıklara oranla göbek fıtıklarının boğulma riski daha fazladır. O nedenle küçük dahi olsalar göbek fıtıklarını onarmak daha doğru olmaktadır. Daha önceleri, uzanınca veye elle içeri itince kaybolan fıtık, artık içeri girmiyordur. Acil müdahale gerektirebilen fıtık boğulması ağrı ve bölgede kızarıklık ile belirti vermektedir. Bebeklerde görülen bu tip fıtıklar ile çocuk doktorları veya çocuk cerrahi uzmanları ilgilenmektedir. Çocuk göbek fıtıkları hemen ameliyat gerektirmeyen rahatsızlıklardandır. Pek çoğu çocuk 2 yaşına gelmeden önce fıtıkları kendiliğinden kaybolmaktadır.
]]>
Göbek Yağı Eritme https://www.gobek.gen.tr/gobek-yagi-eritme.html Mon, 10 Dec 2018 09:46:23 +0000 Göbek Yağı Eritme; günümüzde hazır gıdaların tüketilmesi ve stres kaynaklı bir çok hastalıklara bağlı olarak metabolizmaların yavaşlamasından kaynaklı olarak kilo almak ve alınan kiloları verememek şu anda bir çok kişi Göbek Yağı Eritme; günümüzde hazır gıdaların tüketilmesi ve stres kaynaklı bir çok hastalıklara bağlı olarak metabolizmaların yavaşlamasından kaynaklı olarak kilo almak ve alınan kiloları verememek şu anda bir çok kişi tarafından yakınılan sorunların başında yer almaktadır. Alınan kilolar ise istenildiği zaman doğru metodlar ve beslenmeler ile geri verilebilmektedir. Fakat alınan kiloları geri verme konusunda bir çok kişinin zorlandığı göbek yağı eritmek hiçte kolay görünmemektedir. Erkekler için tabiri yapılan Türk kası denilen göbeklerde bulunan yağları bulunduğu bölgeden dolayı eritmelerde zorlanmaktadır. Göbek yağı erkeklerde daha çok görülse de birçok kadında da aynı problem yer almaktadır.

Düzenli Spor Ve Egzersizler İle Göbek Yağı Eritme; Göbek yağı eritmede en kesin sonuçların elde edileceği ve sağlık açısından en etkili yöntem arasında spor yapmak ilk sırada yer almaktadır. Spor yapmak sadece göbek eritmek için değil sağlıklı günler için istikrarlı olarak yapılması gerekmektedir. Göbek yağı eritmek için ise, ilk yapmanız gereken tempolu olarak yürüyüştür. Fakat göbeklerin erimesi için aynı zamanda yürüyüşe çıkmadan önce sizi terletecek şekilde sıkı giyinmeniz gerekmektedir. Ayrıca tempolu olarak yürüyüşe başladığınızda mümkün olduğu kadar bacaklarınızı yukarı kaldırdığınızda göbeğinizi sıkıştıracak şekilde adımlarınızı yukarı doğru kaldırarak yapmalısınız. Vücudunuz terledikten sonra yürüyüşünüzü tamamladığınız takdirde vücut sıcak iken direkt olarak egzersizlere geçebilirsiniz. Bu egzersizler arasında en çok fayda sağlayan ise mekik hareketleridir. Günlük olarak en alt seviyeden 25 mekik gibi başlatarak ileri süreçlerde periyodik bir şekilde artırarak devam edebilirsiniz. 

Göbek Yağı Eritme
Düzenli Ve Doğru Beslenme İle Göbek Yağı Eritme; düzenli beslenmelere geçmeden önce uykunuzu da düzene sokmakta fayda vardır. Çünkü düzensiz uyku saatlerinde ve çok uyuyanların aynı şekilde metabolizmalarında yavaşlamalar meydana gelmektedir Buda direkt olarak göbeklerde yağ oluşturmaktadır. Düzenli beslenmelerde ise en yaygın olanı  sık sık olarak öğünlerinizi yemeniz ve öğün içinde yediğiniz lokmaların boyutu çok büyük olmadan çok fazla çiğnedikten sonra tüketin. Ve bir diğer dikkat etmeniz gereken özellikle akşamları yatmadan önce kesinlikle aç uyuyun ve hiç bir şekilde atıştırmayın. Sabah kahvaltılarınız da sınırsız bir şekilde kahvaltılarınızı yapabilirsiniz. Fakat akşamları son öğünde mutlaka aç kalkmalısınız ve yatarken aç olarak uyumalısınız. Düzenli olarak beslenmenizden sonra bir diğer dikkat etmeniz gereken hayatınızda bazı besinleri çıkarmalısınız. İlk olarak şeker kullanımını bırakarak başlamalısınız. Çünkü özellikle şeker gereğinden fazla alındığı takdirde direkt olarak göbeklerde yağların birikmesine neden olmaktadır. Bunun dışında bir çok kişi yemeklerinde ekmek olmadan bir lokma yemek dahi yiyememektedir. Bundan dolayı, yavaş yavaş ekmek kullanımını azaltmalı ve sonlandırmalısınız.
]]>
Göbek Bağı Ne Zaman Düşer https://www.gobek.gen.tr/gobek-bagi-ne-zaman-duser.html Mon, 10 Dec 2018 23:40:54 +0000 Göbek Bağı Ne Zaman Düşer, göbek kordonu adı verilen yani göbek bağı, henüz anne karnındaki bulunan bebek ile anne yani plasenta arasında bağlantı kurar. Damarları kuşatan jelatin şeklinde bir madde yardımıyla Göbek Bağı Ne Zaman Düşer, göbek kordonu adı verilen yani göbek bağı, henüz anne karnındaki bulunan bebek ile anne yani plasenta arasında bağlantı kurar. Damarları kuşatan jelatin şeklinde bir madde yardımıyla travmalardan korumasının yanı sıra bebeğin gelişmesi ve beslenmesi adına ihtiyacı olan oksijenin, besinlerin ve diğer yararlı etkenlerin iletişimini sağlar. Genellikle göbek kordonu 45-50 cm civarındadır. Doğumun hemen ardından göbeğin 3-4 santimetre üst kısmından ilk klempe edildikten sonra kesilir. Ardından bebek nefes alıp vermeye başlamasıyla birlikte akciğerlerine oksijen ulaşmasıyla göbek bağı damarları kapanarak fonksiyonları sona erer.  

Göbek bağının düşme süresi her bebekte farklılıklar gösterebilir. Bu yüzden göbek bağının düşme süresi ise 5-15 gün arasında farklılıklar gösterebilir. Bu süre zarfında yani göbek bağı düşünceye kadar bebeğe bakım yapılmazsa enfeksiyon alma olasılığı da bir hayli fazlalaşır. Göbek bağı düşünceye kadar göbek bölgesinin mikrop alarak enfeksiyon oluşma riski açısından % 70 derecelik alkol solüsyonu yardımıyla günde düzenli olarak 2-3 defa pansuman yaprak temizlenmesi, kesinlikle üzeri kapatılmayarak açık bırakılması gereklidir. Göbek gazlı bez ya da benzeri maddeler yardımıyla kapatılırsa tetanos veya diğer mikroplar açısından enfeksiyon oluşma riski oldukça yüksek olur. Bu önlemlerin yanı sıra göbeğe bilinmeyen merhemler veya bebek pudraları kesinlikle sürülmemelidir. Ayrıca aşırı alkol pansumanı uygulanması göbek bağının gereğinden fazla sertleşmesine neden olarak göbek bağının düşmesini erteleyebilir. Bebeklerde göbek bakımı titizlikle yapılırsa göbek bağının düşmesine gerek kalmadan bebek banyo yaptırılabilir.

Göbek Bağı Ne Zaman Düşer

Yeni doğan bebeklerde özellikle enfeksiyon alma yolları olarak göbek, deri ve gözler oldukça önemlidir. Bebeğin vücuduna bu kısımlardan geçerek giren mikroplar ise kan yolu yardımıyla tüm vücuda yayılarak bebeklerde kan zehirlenmesi, zatürre ve menenjit gibi hastalıklara neden olabilir. Genellikle bağışıklık sistemi zayıf ve güçsüz bebeklerde ise bu olasılık çok daha fazladır. Ayrıca göbek kordonu düştükten sonra da bu bölgelerin temizliği ve bakımı bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Bu yüzden yeni doğan bebeğin vakit kaybetmeden hemen banyo yaptırılması deri üzerinde bulunan (vernix caseosa) yani koruyucu tabakanın kaybolmasına neden olur ve sonucunda bebeklerde meydana gelen tetanos rahatsızlığı yaklaşık olarak yüzde doksan civarında ölümle sonuçlanmaktadır. Anne adayının gebelik sürecinde tetanos rahatsızlığına karşı mutlaka aşı olmasının yanı sıra göbek bakımının titizlikle uygulanması bu olumsuz riskleri en aza indirmektedir.

]]>
Hanım Göbeği https://www.gobek.gen.tr/hanim-gobegi.html Tue, 11 Dec 2018 12:29:02 +0000 Hanım göbeği, muhteşem bir tada sahip Tür mutfağının vazgeçilmez, şerbetli tatlılarından biri olan Hanım göbeği, ana yemeklerin ardından, misafir sofralarına ya da gün masalarına hazırlanıp, yemekleri ve davet Hanım göbeği, muhteşem bir tada sahip Tür mutfağının vazgeçilmez, şerbetli tatlılarından biri olan Hanım göbeği, ana yemeklerin ardından, misafir sofralarına ya da gün masalarına hazırlanıp, yemekleri ve davetleri şölene çevirecek bir tatlı türüdür. Küçük büyük herkesin beğenerek tüketeceği tatlı, hamuru yoğrulduktan sonra şekil verilerek yağda kızartılır. Ardından kızartılan hamurlar şerbetlenerek servise sunulur. Kalori açısından bakıldığında değeri oldukça yüksektir. Hem şerbetli olduğu hem de yağda kızardığı için birçok tatlı türüne göre kalorisi daha yüksektir. Bu nedenle de hem kilo kontrolü sağlayan kişiler hem de şeker hastaları için uygun değildir. 1 porsiyon hanım göbeği, 49.7 gr karbonhidrat, 2.3 gr protein, 8.1 gr yağ, 0.8 gr lif, 14.8 mg kolesterol, 88.8 mg sodyum, 53.8 mg potasyum, 29.1 kalsiyum, 16.1 A vitamini, 0.2 C vitamini ve 0.5 demir içerir.

Hanım Göbeği İçin Gerekli Malzemeler

 • 3 su bardağı su
 • 2.5 su bardağı un
 • 100 gr tereyağı
 • 3 tane yumurta
 • 2 çorba kaşığı irmik
 • 1 çorba kaşığı nişasta
 • 1 şeker kaşığı toz şeker
 • 1 çay kaşığı tuz

Şerbeti İçin

 • 4.5 su bardağı toz şeker
 • 4 su bardağı su
 • 1 çorba kaşığı limon suyu

Kızartmak İçin

 • Yeteri kadar sıvıyağ
Hanım Göbeği

Hanım Göbeği Hazırlanışı

Hanım göbeği için ilk olarak şerbet hazırlanır. Toz şeker ve su uygun bir tencerenin içine alınarak kaynatılır. Şeker eriyene kadar devamlı karıştırılmalıdır. Şerbet kıvam aldığında üzerine limon suyu eklenir ve bir iki dakika kadar daha kaynatılarak ocaktan alınıp, soğumaya bırakılır. Hamuru için, uygun bir tencerenin içine tereyağı ve su alınarak su kaynamadan evvel tereyağının erimesi sağlanır. Bunun için malzemelerin devamlı karıştırılması gerekir. Tereyağı eridikten sonra 2.5 su bardağı un elenerek tencereye eklenir. Unun topaklanmaması için karıştırmaya devam edilir. Üzerine tuz ve şeker ilave edilerek un kavrulur. Elde edilen hamurun tencerenin dibine yapışmaması gerekir. Kısık ateşte 8 dakika kadar karıştırıldığında hamur kıvama ulaşacaktır. Hamur kıvama geldikten sonra ocaktan alınır. Bir tahta kaşık yardımı ile hamur devamlı karıştırılarak üzerinin kabuk bağlamasına izin verilmemelidir. Hamur bir süre ılıdıktan sonra içine yumurtalar teker teker kırılır. Ardından nişasta ve irmik eklenir. Yine pürüzsüz bir hamur elde edinceye ve malzemeler homojen bir şekilde karışına kadar tahta kaşık yardımı ile karıştırılır. Gerekirse çırpıcı ile karıştırılabilir.

Hamur 15 dakika kadar dinlendirildikten sonra ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılır ve avuç içi hafif yağlanarak toplar yapılır. Her bir topun ortasına parmak ile bastırılarak çukurlaştırılır. Sıvıyağ kızartma tavasına alınır ve ocağın en kısık yerine koyulur. Hazırlanan toplar yağa atılır. Tatlılar yağın içinde sallanarak her tarafı eşit şekilde kızartılır. Kızartma yağının her kızartma sonucu bir süre soğutulması gerekir. Hamurlar kızgın yağa atıldığında dış tarafı hemen kızarıp, içi hamur kalabilir.

Kızartılan hamurlar ocaktan alındıktan sonra hemen soğutulmuş şerbetin içine atılır. Şerbette 5 dakika kadar bekletildikten sonra servis tabağına alınarak servise sunulabilir. Afiyet olsun.

]]>